Şehnaz Paçacı
kelebek gürültüsü

Sözlerim Yarım Kaldı

05 Eylül 2007 | s.k.t.g.k.t.

Bazen konuşmak istersin. Bir kelime, bir cümle vardır. Sözün sahibi vardır bir de. O’nadır, ithaftır.. İşte bu konuşamama anlarında bir tek O olmaz. O olmadığı için konuşulmaz. İçinden çıkmazsa seni kendinden çıkaracak bir anlam vardır. “Şey” gibi değil, yani kelimeleri bulamama değil, herşey yerli yerindedir, hazırdır, harfler. O tümce.. İşte sahibini arar durur dilinde. O’na söylenince tam olur. Ahh Tanrı’m çıkmıyor işte şimdi, o beni benden çıkaracak şey içimden.. İthafen diyemiyorum ki..
Bir film izlerken, maktulu tutup kolundan, herşey için artık çok geç olmadan, “hayır orası değil, burdan kaçmalısın” demek istersin.. Birine kızarsın oyun oynarken yanlış yaptığında, “off hadi ama” dersin.. Tabu oynarken yanlış ve yavaş cevap veren takım arkadaşına kızarsın, aslı kızgınlık olmayan bir hisle… Bir şeyler yaparsın, kader değiştirmek gibidir küçük hikayeler içinde..


Ve değişimi izlersin sonra..
Ama bazen sözler vardır; kime, neye söylesen olmaz.. Kim değiştirdi Tanrı’m bu harflerin yerini? Ben miyim yanlış telaffuz eden? Sahibinden yüzlerce kat büyük bir dağa söylesem yetmiyor, dört duvarımsa korkup benden pusuyor, küçülüyor, pustukça sanki herşey üstüme geliyor! Durduk yerde dost edinip kendime ona mı desem?.. Hayır!
Ahh ben ne desem..
Ben ne desem… Sensin!
Dost dedim elim yandı -dilim yandı- sensin!
Sözlerimin sahibi, şimdi tüm ithaflarım yarım kaldı!
İçim nasıl dayansın senin duyamadığına?
Hem ben senin ortak olmadığın derdi neyleyim?!

Sözlerim yarım kaldı!

yirmiyedihaziranikibinaltı


“Sözlerim Yarım Kaldı” hakkında 2 yorum var
Avatar
MoLL

birden o masmavi karanlık çöktü parmaklarından yüzüme.. sonrasını hatırlayamadığım bir sürü rüya birikti kanıma işleyen.. oysa kanımda sen vardın ilkbaharda.. sonuna yaklaştığımız her mevsimin yalazından sana doğru akardım.. sensiz bir hiçlik meselesi oldu gözlerimde biriken satırlar.. kayan yazıların oluşturdu gökkuşağı gibi ilham perileri gezer oldu yanaklarında.. hani o piyanonun son notası var ya işte sen bana tam onu hatırlatırdın gülümseyince.. yüzünde tan kızıllığında bir gülümseme.. özlenmiş her gece gibi.. seni özledim her sigarada..


Avatar
Aydın Demirkan

“Bazen konuşmak istersin. Bir kelime, bir cümle vardır. Sözün sahibi vardır bir de. O’nadır, ithaftır.. İşte bu konuşamama anlarında bir tek O olmaz…”
Olsa da bir anlam ifade etmez çoğu zaman… çünkü evsizdir kelimeler, ne söylense boştur. varoluşçuluk bir akım, hiçlik sondur; hiç olmak ise kişiliktir… Hiç olmayı seçtiğin zaman anlarsın birisi olabileceğini ve vaz geçersin bildiğin tüm yaşamlardan.
gerekligerekli - ama yayımlanmaz


Yorumunuz:

Suç benimse eğer her fail gönüllüsünü yok edip alırım elbet, benim olandan mı sakınıcam? Ama değil…

Bazı şeyleri engelleyemezsin ve bu sözlükte kader olarak geçer! İnancımın ötesinde bir tesadüf silsilesinin sonucunda hayatı gördüm, hayatımı buldum, inancı gördüm!

Bazı şeyleri engelleyemezsin ve bu sözlükte kader olarak geçer! Peşini bırakmadım hayatın, ardından gittim, elimden tuttu, benimle yürüdü hayat yolda.. [...]

Bir önceki yazı

Delirir bazen tutulan kalem, sen bilmezsin, bugünlerde öyle kırdı ki zincirlerini, ki işte hayat dedikleri de bu olsa gerek; aynı yerde yine..
Bireyliğimi yitirmedim ey hat neleri kazandım bu arada? Toplamaya başlasam mı, yoksa mutluluk mu bu sayarsam azalır mı?
¨¨sivilce mi yoksa çoğalır mı?

Matematik hep senden yanayım ya, işte bi kendi hayatımı “dört işlem” yapamadım..
Doğal sayılar! [...]

Bir sonraki yazı